Opredeljenje za proizvodnju novogodišnjih jelki nije slučajno nastalo. Ono se u našem slučaju pojavljuje kao izraz prirodno-spontanog kićenja jelki, bez posledica po devastaciju eko-sistema, sečom prirodnih šuma.
Naš rasadnik se specijalizovao za proizvodnju novogodišnjih jelki i distribuciju na veliko i malo.
Pod pojmom „jelke“ podrazumevaju se one vrste koje mogu simbolizovati ritual kićenja jelki. To su:
- Smrča ( Picea Abies)
- Srebrna smrča (Picea Pungens Glauca )
- Omorika ( Picea Omorika )
- Jela ( Abies Nordmaniana, Abies Concolor )
- Duglazija (Duglasia sp. )
Naš rasadnik trenutno raspolaže proizvodnjom oko 50.000 sadnica novogodišnjih jelki.
U ponudi su novogodišnje jelke visine od 0,5 do 4m, a po posebnom zahtevu možemo ponuditi i novogodišnje jelke do 7m visine.
Pakovanje se vrši na jedan od sledećih načina: baliranje u folije, sargije i saksije, spremne za kićenje i presadnju.
U ponudi su kako jelke sa busenom tako i sečene jelke koje nisu za presadnju.
Za informacije o ceni, pogledajte našu detaljnu ponudu.
Plaćanje se vrši preko računa i u gotovini.
POSTUPAK SA NOVOGODIŠNJIM JELKAMA POSLE UPOTREBE
Jelke sa busenom ili u saksijama, za vreme prazničnih dana, držanih u toplim prostorijama treba pažljivo zalivati i svakodnevno, nekoliko puta orosavati (fajtati kao pri peglanju veša). Kada praznični dani prođu, treba ih, iz tople prostorije, izneti u pretprostor (hladniji) radi adaptacije, gde ostaju 5-10 dana, a zatim, ako vremenske prilike to dozvoljavaju, treba ih izneti i zasaditi na trajno mesto. Veličina rupa za sadnju zavisi od velicine busena i starosti sadnica, ali nikada manja od 60x60x60cm.
Biljke tokom sadnje i „gaženja“ treba zaliti, natopiti sa min. 50 l vode. Zalivanje se ponavlja čitave godine, pa i sledeće, bez obzira na padavine i to svakih 10 dana, u početku i češće. Nakon sadnje dobro je oko sadnice napraviti sto veću „tacnu“ koju treba napuniti svežim stajnjakom, listovkom ili otpacima pokošene trave, čime se zadržava vlažnost i rahlost zemljišta, usporava nicanje korova, blago prihranjuje i na kraju urednije i lepše izgleda čitav prostor.
ZANIMLJIVOSTI
Kićenje jelki (Božićno drvo) datira još iz XI veka kada je proglašeno za „Rajsko drvo“. Tokom razvoja društva u XI veku, kićenje jelki doživljava svoj procvat. U XVIII veku taj ritual se proširio po čitavoj Evropi. Tako je dospeo i u naše krajeve. U svakom slučaju, kod većine naroda jelka se kiti kao izraz radosti i rađanja novog života, premda, u širem smislu ima I šire značenje. Tako, pored religioznog rituala ono ima i kulturološko značenje vezano za razvoj umetnosti, pa u okviru toga, i za dekorisanje i kićenje jelki istovremeno ističući želju i težnju građana ka boljem i komfornijem življenju. Poseban značaj, za nas, sadržan je u našem tradicionalnom shvatanju potreba i valjanosti okupljanja i očuvanja jakih porodičnih veza. Okupljanje oko ŽIVE jelke upravo je u delotvornosti porodičnog saborisanja kojim činom se prizivaju – novi život, zdravlje, ljubav, radost i berićetnost.